
STAND UP BY BLIQUE MED JESPER RÖNNDAHL
Jesper Rönndahl är en av Sveriges mest mångsidiga och prisade komiker lika självklar på standupscenen som i direktsänd tv. Karriären tog fart i radio redan 2002 på P3 där han snabbt gick från producent till programledare i bland annat Hej Domstol! och senare Pang Prego. Under åren har han etablerat sig som en central humorprofil i både radio och tv.
Redan 2004 debuterade han som ståuppkomiker och utsågs 2007 till Årets Rookie på Norra Brunn. Därefter följde en rad hyllade krogshower och samarbeten bland annat med Anders Johansson och Magnus Erlandsson som turnerade runt i landet mellan 2006 och 2011.
Med vetenskapshumorprogrammet Institutet (2011 till 2016) vann han Stora Radiopriset för både Årets Folkbildare och Årets Underhållning. Han har även lett tvprogram som Bobster, Extra! Extra! och ungdomsprogrammet Gabba Gabba samt medverkat i Comedy Fight Club.
Jesper har genomfört flera rikstäckande soloturnéer Hej framtiden! (2013 till 2014), Bildbevis (2015), Senaste nytt (2017 till 2018) samt Jesper Rönndahl Live! (2021 till 2022).
I tvsammanhang har han varit en tongivande satiriker. Han skapade och medverkade i succéserien Dips (2018, säsong 2 år 2020) och programledde de tre första säsongerna av SVT:s satirflaggskepp Svenska Nyheter (2018 till 2019). Därefter följde satirprogrammet Vem mördade skolan?
Han har även haft stora framgångar i På spåret med en andraplats 2013 till 2014 och därefter två raka vinster 2014 till 2016 tillsammans med Elisabet Höglund. Sommaren 2014 gjorde han Sommar i P1.
År 2023 nådde han en av svensk underhållnings största scener som programledare för Melodifestivalen. Jesper gör väldigt få gig under våren och den 8 maj avslutar han säsongen på Standup by Blique.
FRI ENTRÉ!
VI SES I ORIGO








